Početak – je li to stvarno moguće?
Za mnoge, ideja o brisanju društvenih mreža izaziva uznemirenost i strah od gubitka povezivanja sa svijetom. Facebook i Instagram postali su platforme na kojima održavamo kontakte s prijateljima, dijelimo trenutke iz života i pratimo što se događa u svijetu. Kada pomislimo na brisanje, javlja se pitanje: „Kako ću znati što se događa u životima mojih prijatelja? Kako ću pratiti vijesti?“
Međutim, postoje i oni koji su nakon početnog straha ipak odlučili poduzeti ovaj korak. Marko, 28-godišnjak iz Zagreba, opisuje kako je osjećao da je postao ovisan o društvenim mrežama. „Provodio sam sate svaki dan pregledavajući feedove, stalno uspoređujući svoj život s onim što su drugi dijelili. Osjećao sam da nisam dovoljno uspješan, da moj život nije dovoljno uzbudljiv“, priznaje Marko. Nakon nekoliko mjeseci razmišljanja, odlučio je potpuno izbrisati svoj Facebook i Instagram profil.
Prvi dani – osjećaj gubitka i neizvjesnosti
Prvi tjedni života bez društvenih mreža bili su izazovni za Marka. „Osjećao sam kao da sam nešto izgubio. Počeo sam se osjećati isključenim iz svijeta. Prolazile su mi misli da neću znati što se događa sa prijateljima, što je novo u društvenim događanjima“, objašnjava Marko. Iako je osjećao veliku prazninu, ubrzo je počeo shvaćati da to što je bio stalno povezan s online svijetom nije nužno znači da je bio uistinu povezan sa stvarnim životom.
Tijekom tih prvih dana bez društvenih mreža, Marko je primijetio da se njegov dnevni ritam počeo mijenjati. Proveo je više vremena čitajući knjige, bavio se sportom i razgovarao s prijateljima u stvarnom životu. „Počeo sam uživati u tišini. Ne osjećam više potrebu da se uspoređujem s nekim putem društvenih mreža“, kaže Marko.
Učinak na mentalno zdravlje i društvene veze
Jedan od najvećih pozitivnih učinaka koji Marko ističe je smanjenje stresa. Bez stalnog pregledavanja feedova i izlaganja različitim sadržajima, osjetio je smanjenje anksioznosti. „Nema više neprestane strke da budem u trendu, da budem stalno prisutan ili da postavim ‘savršenu’ sliku“, objašnjava. Mnogi korisnici koji su izbrisali društvene mreže govore o poboljšanju mentalnog zdravlja, veće koncentracije i smanjenju osjećaja depresije koji često nastaju zbog prekomjernog korištenja društvenih mreža.
Iako su se početni tjedni činili teškim, Marko tvrdi da se njegovi društveni odnosi nisu pogoršali. „Shvatio sam da pravi prijatelji ne trebaju društvene mreže da bi ostali u kontaktu. Započeo sam razgovarati s prijateljima više nego ikada prije. Osvježio sam stare kontakte i obnovio odnose koji su mi bili važni“, dodaje.
Što se događa s informacijama i vijestima?
Jedan od najvećih strahova koji dolazi uz brisanje društvenih mreža je gubitak informacija. Kako ćete pratiti vijesti i događanja u svijetu? Iako je početni osjećaj isključenosti bio prisutan, Marko je shvatio da postoji mnogo drugih načina za informiranje. „Počeo sam se oslanjati na kvalitetne novinske portale, čitati knjige i gledati vijesti na televiziji. Počeo sam biti selektivniji u tome što želim znati, a ne samo upijati sve što mi se nudi na društvenim mrežama“, objašnjava.
Život nakon društvenih mreža – što donosi budućnost?
Život bez društvenih mreža omogućio je Marku da se posveti stvarima koje su mu stvarno važne. „Shvatio sam da društvene mreže često stvaraju iluziju da moramo biti stalno prisutni i da je naše zadovoljstvo ovisno o reakcijama drugih. Kad sam se oslobodio toga, osjetio sam da imam puno više slobode i prostora za stvaranje vlastitih ciljeva“, zaključuje.
Iako brisanje društvenih mreža nije rješenje za svakoga, mnogi tvrde da je to iskustvo koje im je omogućilo da se ponovo povežu sa stvarnim životom, smanje stres i anksioznost, te da se posvete zdravijem načinu života. Život bez društvenih mreža donosi mnoge promjene, ali ako ste spremni na to, može otvoriti vrata za veću unutarnju slobodu.