Koji su najbolji načini za zalijevanje biljaka dok ste na odmoru?

Koji su najbolji načini za zalijevanje biljaka dok ste na odmoru?
Odlazak na godišnji odmor trebao bi biti vrijeme bezbrižnosti, no za mnoge ljubitelje biljaka javlja se pitanje – što će biti s mojim cvijećem dok me nema? Ako nemate susjeda ili prijatelja koji bi zalili biljke dok ste odsutni, ne brinite – postoji niz pametnih i učinkovitih načina za zalijevanje biljaka tijekom vaše odsutnosti. U nastavku donosimo najpouzdanije metode koje će osigurati da vaše zelene ljubimice prežive i procvjetaju i dok vi uživate na moru ili planinama.

Samozalijevajuće tegle kao dugoročno rješenje

Jedno od najjednostavnijih i najpouzdanijih rješenja su samozalijevajuće tegle. One imaju dvostruko dno s ugrađenim spremnikom za vodu iz kojeg biljka crpi vlagu po potrebi. Ovakve posude su odlične ne samo za vrijeme putovanja, već i za svakodnevnu upotrebu. Prije puta jednostavno napunite spremnik i biljka će imati dovoljno vode za tjedan dana ili dulje, ovisno o veličini posude i vrsti biljke.

Korištenje starih boca za kap po kap zalijevanje

Imate li plastične boce koje inače bacate, sada im možete dati novu funkciju. Napunite bocu vodom, zatvorite je čepom i probušite nekoliko sitnih rupa. Zatim je okrenite naopako i zabodite u zemlju pored biljke. Voda će polako kapati i vlažiti tlo tijekom više dana. Ovo je osobito učinkovito rješenje za biljke posađene vani, u većim loncima ili gredicama.

Upotreba pamučne trake ili konopa za prijenos vlage

Ova metoda temelji se na kapilarnoj moći materijala. Sve što vam treba jest posuda s vodom i pamučni konop (ili špaga). Jedan kraj konopa uronite u vodu, a drugi stavite u zemlju pored korijena biljke. Voda će polako putovati konopom i održavati tlo vlažnim. Važno je da posuda s vodom bude viša od tegle s biljkom kako bi gravitacija pomogla prijenosu.

Gel kuglice i hidrogranule za zadržavanje vlage

U specijaliziranim vrtnim centrima možete pronaći gel kuglice koje upijaju vodu i postupno je otpuštaju u tlo. Dovoljno je da ih pomiješate sa zemljom prilikom sadnje ili ih naknadno postavite na površinu tla. Ova metoda je odlična za kraće odsutnosti (do tjedan dana) i posebice korisna za sobne biljke koje ne vole previše vlage odjednom.

Pomoć prijatelja ili susjeda, ali uz pripremu

Ako imate pouzdanog susjeda, zamolite ga da nekoliko puta navrati i zalije biljke. No kako biste izbjegli zabune i prekomjerno zalijevanje, pripremite jasne upute, označite koje biljke koliko vode trebaju i ostavite kantu, bocu ili zalijevač s pripremljenom količinom vode. Ponekad je najjednostavnije rješenje i najučinkovitije – samo uz malo organizacije.

Kako pripremiti biljke za odsustvo i spriječiti isušivanje

Prije nego odete, temeljito zalijte sve biljke i premjestite ih na mjesto gdje neće biti izložene direktnom suncu. To može biti sjenoviti kutak sobe, hodnik ili natkriveni balkon. Uklonite sve suhe listove i cvjetove, jer oni crpe vlagu iz biljke. Također, možete dodati malč – sloj kokosovih vlakana, kore ili sijena na površinu zemlje – kako bi se usporilo isparavanje.

Biljke mogu biti dobro zbrinute i bez vaše prisutnosti

Bez obzira na duljinu vašeg odmora, pravilnom pripremom i korištenjem jedne ili više opisanih metoda, možete s povjerenjem otići znajući da će vaše biljke preživjeti i dočekati vas zelene i zdrave. Priroda se zna brinuti sama o sebi, a s malim trikovima i vi možete produžiti vlagu u tlu i smanjiti stres biljkama dok vas nema kod kuće.